Tylko TY wiesz jak bardzo Cię boli, dlatego…..

Kiedy ciało przeszywa ból, nagle nasze tu i teraz staje się najważniejsze. Chyba każdy z nas przeżył  takie chwile, gdy oprócz bólu nie było już nic i najważniejszą kwestią był tylko ON. Nawet jeśli ból nie miał związku z poważnym schorzeniem to pewnie wiesz jak boli ząb, ucho czy kręgosłup. Doświadczeni takim przeżyciem jesteśmy skłonni zadeklarować, że „Wrogowi nie życzylibyśmy takich wrażeń”, a nam niestety przypadły w udziale.

Najczęściej zapominamy, że ciało używa bólu jako sygnału ostrzegawczego. Ta nieprzyjemna dolegliwość ma zwrócić naszą uwagę na nieprawidłowe zachowanie, które bez tego sygnału mogłoby doprowadzić do poważnej choroby, a nawet śmierci. Ilu z nas zareagowałoby w odpowiedni sposób, gdyby zawał serca nie rozrywał naszej piersi, albo złamana noga nie utrudniała chodzenia?

Ból jest tak nieprzyjemnym doznaniem, że wszyscy chcemy się go jak najszybciej pozbyć. W tym celu zażywamy wszelkiego rodzaju medykamenty, które mają nas uwolnić od bolącej głowy, ucha, serca czy kolana.  Bo gdy „coś” boli to nikt się nie zastanawia, że ta cudowna, przeciwbólowa pastylka może nas obdarować jeszcze dodatkowymi walorami swojej natury. Taki na przykład :

– APAP, według informacji z ulotki,  oprócz działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego może wywołać (rzadko, bo rzadko a jednak!) obrzęk naczynioruchowy ,obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, trudności w oddychaniu, wstrząs anafilaktyczny, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia krwi, ciężkie reakcje skórne, pokrzywkę, rumień, wysypkę, nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, i występujące bardzo rzadko, zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby granulocytów, skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy, ostre uszkodzenie wątroby występującą najczęściej w wyniku przedawkowania, – plamicę barwnikową.

– IBUPROFEN, poza działaniem oczekiwanym , może wywołać zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: ból w nadbrzuszu, nudności, zgaga. Mogą wystąpić: zawroty głowy, wysypka, szum w uszach, zmniejszenie łaknienia, obrzęki. Rzadko: biegunka lub zaparcie, dyskomfort w nadbrzuszu, niestrawność, wymioty, wzdęcia, ból głowy, nadpobudliwość, świąd skóry. Sporadycznie: krwawienia z przewodu pokarmowego, nieżyt żołądka, wrzód trawienny z krwawieniem lub przebiciem, zapalenie wątroby, żółtaczkę, niebakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia snu, zaburzenia świadomości, niestabilność emocjonalną, depresję, zaburzenia widzenia lub słuchu, pokrzywkę, rumień wielopostaciowy, wyłysienie, skórne zmiany pęcherzowe, zespół Stevensa-Johnsona – zmiany rumieniowo-pęcherzowo-nadżerkowe lokalizujące się głównie na błonach śluzowych, zmiany w obrazie krwi, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność serca, kołatanie serca, reakcje nadwrażliwości, upośledzenie czynności nerek, suchość w jamie ustnej, owrzodzenia dziąseł, nieżyt nosa i ciężkie reakcje skórne, niektóre z nich śmiertelne, włączając zapalenie skóry złuszczające, i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Lek ten należy do grupy leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. W przypadku trudności w zajściu w ciążę, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem ibuprofenu.

TESTY KLINICZNE 7 SUBSTANCJI należących do tej grupy leków, przeprowadzone przez zespół specjalistów pod kierownictwem epidemologa Petera Juni , przeprowadzone na ponad 116 tysiącach pacjentów, którzy regularnie zażywali leki przeciwbólowe  takie jak: naproksen, ibuprofen, diklofenak, celekoksyb, rofekoksyb i lumirakoksyb   pokazały, że ryzyko udaru u tych osób wzrosło trzykrotnie, a zawału serca podwyższone zostało o 100 procent, najmniej szkodliwy okazał się naproksen – jednak ten niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy.

Wiadomo jednak ,  że żaden z przetestowanych leków nie jest bezpieczny dla osób ze schorzeniami, lub problemami układu sercowo-naczyniowego. Dlatego Farmakolog Kay Brune z Uniwersytetu w Erlangen twierdzi, że „Pacjenci powinni zawsze stosować leki przeciwbólowe w dawkach najniższych z możliwych i to tak krótko, jak tylko się da”

Ja natomiast uważam, że zawsze gdzie tylko można należy stosować naturalne terapie, bo natura wyposażyła nas w mechanizmy i środki, które uśmierzają ból i pomagają wrócić do zdrowia. Wystarczy, że wsłuchasz się w mowę swojej duszy i ciała, bo to, że boleć może nie tylko złamana noga, to już pewnie sama odkryłaś prawda? Kobieta, którą można zaliczyć do grona reprezentantek tzw. wieku średniego wie jak boli zraniona dusza, zranione ego i obolałe ciało.

I teraz gdy już to wiesz, a może tego doświadczyłaś, chcę Cię zachęcić do zapoznania się z całą gamą naturalnych środków przeciwbólowych. Niech stoją na pierwej linii obrony twojego zdrowia i komfortu życia. Niech tabletka  ( ta sztuczna, syntetyczna chemia) będzie wyborem ostatecznym!

Ponieważ temat okazał się tak ciekawy i rozległy, że trudno zdecydować co ważne, a co mniej istotne,   postanowiłam podzielić materiał na 2 części. W pierwszej pokazałam Ci czarną stronę częstego używania leków przeciwbólowych, z całą lista skutków ubocznych.

W drugiej chcę Ci zarekomendować cały wachlarz naturalnych terapii, które możesz wykorzystać  w leczeniu:

– bólów głowy i migrenie,

– bólów mięśni i stawów,

– fibromialgii,  

– rwie kulszowej,

– i bolącej duszy.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam- wróć tu po dawkę zdrowej wiedzy:-)

 

Bożena Kubera-Oblińska- Twoja Mentorka Zdrowia

 

Bibliografia:

1/ doświadczenia własne,

2/Druga młodość, dr Maosing Ni

http://www.punktzdrowia.pl/zdrowie/skutki-uboczne-lekow-przeciwbolowych

Zostaw komentarz