Postanowienia noworoczne, tak ale z głową:)

Czy wiesz, że do końca roku pozostało zaledwie 21 dni?

Nawet nie wiem kiedy to się stało, a już kolejny rok za nami. Moja młodsza córka mówi, że jest stara, bo ma 23 lata:) a Ja odpowiadam, że nie chciałaby usłyszeć co my z Babcią mamy w tej kwestii do powiedzenia:)

Chyba nie ma sensu uprawianie filozofii „jak ten czas szybko leci”, bo jeszcze się taki śmiałek nie urodził, który by ten wehikuł zatrzymał, a cofanie w czasie ciągle leży w sferze fantazji. Jeśli jednak podejmujesz takie rozważania ważne jest przede wszystkim to, jak przeżyliśmy te ostatnie 365 dni i czy ten mijający rok wyposażył nas w siłę do realizacji naszych planów i marzeń w Nowym Roku, czy osłabił nasze możliwości.

Za chwilę tradycyjnie zaczniemy składać noworoczne postanowienia, które mają nas wyzwolić z nałogów, zbędnych kilogramów albo wznieść na wyższy poziom kompetencji zawodowych. Niestety niewielu uda się zrealizować te cele, a wielu po raz kolejny nie wytrwa w swoich zamierzeniach.

Dlaczego tak się dzieje, że tak szybko się zniechęcamy i tracimy motywację ?

Może dlatego, że ostatnio :

  • cel jaki określiłaś był zbyt ambitny i twój mózg w sytuacji wielkiej nieznanej oszacował, że lepiej wziąć nogi za pas niż podjąć wyzwanie:)

Ale teraz będzie inaczej!

Wyznaczysz realny cel, taki który wewnętrznie nie wywoła dyskomfortu i nie zniechęci Cię już na starcie. Jeśli zadanie będzie długoterminowe podzielisz je na etapy, które będą pobudzały ambicje i nie będą za łatwe.

Przykład: Planujesz nauczyć się języka włoskiego w tydzień, no to jest raczej nie realne, obciążające i frustrujące zadanie, ale gdy na to samo zadanie przeznaczysz rok, w którym wyznaczysz sobie cele krótkoterminowe jest duża szansa, że na wakacje we Włoszech nie zabierzesz tłumacza, no chyba, że jakiegoś przystojniaka:)

  • wyraziłaś cel w sposób negatywny. To znaczy, że tak naprawdę opisałaś cel jako stan, którego nie chcesz a nie stan, którego oczekujesz. Twoja podświadomość nie rozumie zaprzeczeń, więc możesz zastosować inne rozwiązanie.

Ale teraz będzie inaczej!

Przykład: Do 1 marca 2017 jestem osobą wolną od nałogu palenia, a nie do 1 marca 2017 jestem osobą niepalącą.

  • nie wyznaczyłaś konkretnie czasu, w którym osiągniesz planowany efekt. Często błąd polega na tym, że mówimy nieprecyzyjnie w jakim czasie chcemy zrealizować wymarzony cel, no i plany się „rozjeżdżają”

Ale teraz będzie inaczej!

Określisz konkretnie jaki cel chcesz zrealizować, w jakim czasie, i odpowiednio go sformułujesz. To oznacza, że nie myślisz w kategoriach chciałabym, albo fajnie by było. Może to wyglądać następująco:

Przykład: Do 1 lipca 2017 roku będę ważyła 60 kg.

  • cel jaki sobie wyznaczyłaś był trudno mierzalny. To znaczy, że trudno określić, w którym momencie osiągnęłabyś oczekiwany rezultat. Sytuacja taka jest demotywująca i nie zachęca do poświęcenia się zadaniu.

Ale teraz będzie inaczej!

Przykład. Gdy w postanowieniu noworocznym znajduje się cel mówiący, że do 1 lipca 2017 roku chcesz ważyć 60 kg cel jest konkretny, realny, określony w czasie i mierzalny, ale gdy ten sam efekt chcesz uzyskać mówiąc, że w 2017 roku chcesz być chudsza o parę kilogramów, raczej go nie osiągniesz.

  • twój cel nie był osadzony w kontekście – błąd polegał na tym, że cel już od początku był, tylko rzuconą myślą, bez konkretnego umiejscowienia go w twoim życiu, otoczeniu i czasie.

Ale teraz będzie inaczej!

Przykład. Gdy twoim celem jest osiągnięcie konkretnej wagi ciała w konkretnie określonym czasie, to zobacz, usłysz, poczuj przedsmak tego, co się wydarzy. Wyobraź sobie jak będziesz wyglądała , jak będziesz się czuła, co usłyszysz od innych. Zobacz swoje otoczenie, ludzi, wszystko co jest powiązane z celem. Wizualizacja osiągniętego rezultatu pomaga wytrwać, działa motywująco i nakierowuje na cel.

  • cel nie był ekologiczny. No pewnie teraz pomyślisz, że przesadziłam:) Już wyjaśniam, jak należy rozumieć podział na cele ekologiczne i te nie ekologiczne. Jeżeli twoim marzeniem jest osiągnięcie rezultatu, który ma być dobry dla ciebie, innych, dla twojego otoczenia to ok.

Gdy jednak w twojej głowie rodzi się pomysł jak zrealizować cel polegający na wyrządzeniu sobie lub innym krzywdy, czy wygranej w nieczysty sposób to wszechświat raczej nie będzie Cię wspierał i otoczenie raczej też nie. Mam nadzieję, że to kryterium będzie dla Ciebie tylko zwykłą nowinką z zakresu zarządzania celami i te kwestie nigdy nie będą powodem braku efektów.

Teraz kiedy już wiesz jak przygotować się do realizacji swoich postanowień noworocznych życzę Ci, żeby wszystkie twoje cele na 2017 rok były osiągalne, realne, mierzalne, określone w czasie, pozytywnie sformułowane i ekologiczne.

 

Jeśli uważasz, że inne powody też mogą utrudnić osiągnięcie postanowień noworocznych, podziel się swoją wiedzą w komentarzach. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że już niedługo wspólnie będziemy realizować kilka takich celów na www.sosdlazdrowia.pl

Bożena Kubera-Oblińska

 

Zostaw komentarz