Pomóż mu dźwigać te ciężary !!!

Kręgosłup to podstawa, filar na którym utrzymuje się całe ciało człowieka.

Niektórzy nazywają go drzewem życia, bo jego złamanie  może doprowadzić do kalectwa, albo zakończenia ludzkiego istnienia. Jego budowa początkowo przystosowana do egzystencji istoty czworonożnej nie jest idealnie dopasowana do jego obecnej pionowej postawy. Wprawdzie człowiek stając na dwóch nogach zapewnił sobie wyższość nad innymi gatunkami to jednak statyka jego ciała uległa znacznemu pogorszeniu.
Utrzymanie pionu, przy takiej konstrukcji jest głównie zapewnione przez odpowiednio rozbudowane mięśnie grzbietowe i mięśnie brzucha.
Jednak współczesna cywilizacja nie pomaga człowiekowi w zachowaniu zdrowia i odpowiedniej kondycji tego filaru długowieczności. Przeciwnie, siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze, mała ruchliwość i plaga otyłości to dodatkowe problemy, którymi nasze czasy dodatkowo obciążyły kręgosłup.
O jego chorobach, ich przebiegu i skutkach można poczytać w literaturze fachowej, zajmującej się tymi zagadnieniami. Ja chcę się skupić na sposobach jego szybkiej regeneracji, odprężenia i powrotu do doskonałej kondycji.
Bo pomimo wielu słabych punktów w konstrukcji naszego kręgosłupa, jego budowa nie musi być powodem złego samopoczucia czy choroby.
To nasze niezdrowe nawyki, błędy postawy i nadwaga są jego większym wrogiem, i chociaż wady postawy nie powodują zagrożenia życia, to są przyczyną znacznego dyskomfortu. 
Co więc zrobić żeby nasz kręgosłup był jak najdłużej w dobrej kondycji ?
Uniwersalna recepta to:
* trenować mięśnie stanowiące gorset utrzymujący kręgosłup w pionie,
* korygować wady postawy już w zarodku,
* unikać niepotrzebnych obciążeń.
W praktyce życia codziennego te ogólne wskazówki możesz wykorzystać stosując proste techniki ćwiczeń, masażu, suplementację diety i wiele innych sprawdzonych sposobów na poprawę zdrowia Twojego kręgosłupa.

Kręgosłup nie tylko w dosłownym znaczeniu jest filarem Twojego zdrowia, powinien służyć Ci przez długie lata zapewniając sprawność i dobre samopoczucie. Niestety tryb życia jaki większość z nas prowadzi uniemożliwia realizacjeę tego założenia , bo jak wcześniej pisałam, i natura nas do końca odpowiednio nie przygotowała do życia w pionie, i złe nawyki utrudniają zachowanie tej konstrukcji w należytym stanie.
Dlatego profilaktyka , dla osób które nie mają jeszcze poważnych schorzeń kręgosłupa, to jedyna gwarancja jego zdrowego funkcjonowania.
Do zagadnień najważniejszych w tym zakresie należy:

spanie na twardym materacu

Większość z nas 1/3 swojego życia spędza w łóżku. Materac na którym wypoczywamy powinien być na tyle twardy na ile można to wytrzymać bez ryzyka zaburzeń snu. Najlepszą pozycją jest leżenie równo na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż naszego ciała. Dzięki tej pozycji nasze mięśnie są rozluźnione i wszystkie zwichnięcia kręgów jakie mogły pojawić się w ciągu dnia zaczynają się lekko prostować. Serce w takiej pozycji ma minimalne obciążenie, przez co efektywniej pompuje krew, a to powoduje lepsze krążenie w całym naszym ciele. Lepsze krążenie krwi niezwykle ułatwia pracę naszej wątroby, która wpływa nie tylko na lepszą przemianę materii, to na dodatek pozbywa się toksyn z naszego organizmu. Dzięki temu bez żadnej diety nasza waga spadnie od 3 do 5 kg w ciągu dwóch miesięcy. Zmieniając materac z miękkiego na twardy niemal każdy z nas będzie początkowo odczuwał bóle mięśni i kręgosłupa. Bóle te ustaną w chwili, gdy zanikną zwichnięcia kręgów. Spanie na miękkim materacu jest szkodliwe, ponieważ kręgosłup nie jest w stanie rozluźnić się całkowicie, co powoduje coraz większe zwichnięcia kręgów.

zachowanie odpowiedniej sylwetki

Cały czas należy obserwować swoją postawę. Powinniśmy stać prosto, siedzieć prosto, brzuch powinien być wciągnięty, plecy wyprostowane, głowa uniesiona lekko w górę.
Podczas siedzenia nie wolno zakładać nogi na nogę.
W pozycji siedzącej zakładając nogę na nogę narażamy się na bóle kręgosłupa i mięśni nóg, pojawienie się żylaków i chorób naczyń krwionośnych dolnych kończyn, prawidłowa postawa umożliwia szybszą regenerację kręgów i dysków i zapobiega nadmiernemu ich zużyciu.

gimnastyka wzmacniająca gorset mięśniowy

Wzmacnianie mięśni pleców i brzucha daje gwarancję odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa, który dźwiga cały ciężar naszego ciała, zapewnia jego odpowiednia postawę i ruchomość .
Biorąc powyższe pod uwagę program ruchowy powinien obejmować trzy grupy ćwiczeń:

* gimnastykę stabilizującą kręgosłupa,
* poprawienie ruchomości,
* odprężające rozciąganie mięśni

Ponieważ ćwiczeń z każdej z powyższych grup jest bardzo dużo, w tej części artykułu podam jedynie przykłady ćwiczeń z każdej grupy.

Gimnastyka stabilizująca kręgosłup

Leżąc na plecach na prostej powierzchni (bez poduszek), ciało jest wyprostowane, zaczynasz napinać mięśnie kolejno wszystkie grupy zaczynając od stóp, w ten sposób, że naciskasz piętami w podłoże, liczysz do 10 -ciu , bierzesz głęboki oddech i rozluźniasz się.
Następnie starasz się napiąć łydki przyciskając je jak najmocniej do podłoża, liczysz do 10-ciu, głęboki oddech i rozluźniasz mięśnie, potem ta sama kolejność i napinamy uda, liczymy itd. pośladki napinamy, liczymy itd. mięśnie grzbietowe , zaczynając od odcinka lędźwiowego, potem odcinek piersiowy i szyjny.
Każde z powyższych ćwiczeń możesz powtórzyć kilka razy, ja robię to 4 razy. Ten rodzaj ćwiczeń bardzo często wykonuję rano, zaraz po przebudzeniu. Gwarantuję, że wstając z łóżka poczujesz się znaczniej lepiej już od pierwszego dnia stosowania tej gimnastyki.
Gimnastyka poprawiająca ruchomość kręgosłupa ( tu odcinek szyjny)

Stań prosto, ręce luźno wzdłuż tułowia, głowa delikatnie skierowana w dół, otwiera kręgosłup szyjny,. Obracasz głowę powoli w lewą stronę jak najdalej oglądając się za siebie, wracasz do pozycji wyjściowej i potem obracasz głowę w prawo ( powtórz całość 10 razy),
Następnie głowa zwrócona na wprost, opada na klatkę piersiową a potem unosi się do góry ( powtórz całość 10 razy). Ćwicz powoli poczujesz rozciąganie mięśni i powolne zwiększanie ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa. Na koniec chwyć prawą ręką nad głową lewe ucho i delikatnie przyciągaj głowę do prawego ramienia, potem odwrotnie ( powtórz całość 10 razy). Możesz jeszcze delikatnie opuszkami palców opukać głowę od czoła aż do barków, od czubka głowy, aż do uszu. Potem delikatnie wymasuj, ponaciągaj swoje uszka i gotowe:-)
Teraz twoja głowa i szyja są gotowe do pracy:-)

Gimnastyka rozciągająca

Stań  prosto, ręce luźno wzdłuż tułowia , głowa delikatnie skierowana w dół, otwiera kręgosłup szyjny. Napnij mięśnie brzucha, pośladków, rąk i  nóg i wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund, potem głęboki wdech i wraz z wydechem rozluźnij wszystkie mięśnie, powtórz ćwiczenie 10 razy.
To tylko przykłady ćwiczeń, które pomogą wzmocnić, rozciągnąć czy rozluźnić Twój kręgosłup.

OCZYWIŚCIE osoby z wyraźnymi, stwierdzonymi chorobami kręgosłupa, żeby nie spowodować większych szkód muszą uzgodnić zakres ćwiczeń z terapeutą!!! Reszta powinna się kierować swoimi możliwościami, samopoczuciem i wraz z poprawą kondycji tego drzewa życia, zwiększać zakres i ilość ćwiczeń.

Osobiście twierdzę, że kto raz doznał dobrodziejstwa  skutków gimnastyki  kręgosłupa wie, że bez tej cudownej kuracji , trudno żyć  i normalnie funkcjonować:-)

Pozdrawiam serdecznie i namawiam do ćwiczeń!

Bożena Kubera- Oblińska

ps. zacznij chociaż od porannego rozciągania kręgosłupa, po prostu kilkakrotnie

się przeciągnij!

 

 

 

 

Zostaw komentarz