Mam nadzieję, że ten wybór jest dla Ciebie oczywisty!

Przyznaj szczerze jak często zastanawiasz się nad tym, co dla Ciebie oznacza bycie zdrową?  Co robisz, żeby dobre samopoczucie było stałym elementem twojego życia, a nie przerywnikiem między jedną a druga chorobą?

Temat z pozoru oczywisty, bo przecież każdy z nas chce być zdrowy.  No właśnie, ale co to dla Ciebie oznacza i kiedy o tym zdrowiu sobie przypominasz? Niestety większość z nas na co dzień nie filozofuje w tej materii. Dni płyną, zabiegani, zmęczeni i zestresowani nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób nasze ciało tak dzielnie radzi sobie z wszelkimi uciążliwościami codzienności, bo uważamy taki stan za normę. Ale to dobre samopoczucie nie jest nam dane na zawsze i tylko podjęcie działań pozwalających utrzymać ten dobrostan jest gwarancją długiego i zdrowego życia.

Chyba nie czujesz się zaskoczony  tą konkluzją prawda? Przecież od dawna wiadomo, że w wielu aspektach naszego bytu, tylko długoterminowe inwestycje dają szanse na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Czy znasz osobę, której włosy urosły 20 cm w ciągu jednego dnia, a może potrafisz zgubić 10 kg w ciągu tygodnia? Nie biorę pod uwagę działań pseudo terapeutów, czy cudownych uzdrowicieli. W normalnych warunkach takie wyniki są nie nieosiągalne!!!

A teraz odwróćmy sytuację i zastanówmy się, do czego może doprowadzić brak działania w długim okresie czasu? Jeżeli twój samochód ma 10 lat, a Ty poza wlewaniem paliwa i to najtańszego nie robisz nic, żeby jak najdłużej był sprawny, a eksploatujesz go codziennie jak długo jeszcze będziesz mógł z niego korzystać?

Jeżeli na swoim stanowisku pracy nie rozwijasz się, nie szkolisz jak długo stara wiedza i umiejętności pozwolą Ci zachować tą pracę, albo jakie masz szanse na awans?

W każdym z tych przykładów widzisz konsekwencje braku działań i wiesz, że trzeba inwestować czy to w samochód czy to w wiedzę, żeby jak najdłużej zachować status quo, albo dać więcej, żeby otrzymać więcej. A jak jest z twoim zdrowiem? Czy dla zachowania dobrego samopoczucia, witalności i kondycji inwestujesz w twoje ciało i ducha czas i środki, żeby zapewnić sobie długie lata dobrostanu, czy używasz, aż się zepsuje?

Alopatia czy wellness ?

Najczęściej nasze podejście do zdrowia ogranicza się do reakcji na pojawienie się dolegliwości. Staramy się wtedy wybrać rozwiązanie, które uwolni nas od dyskomfortu czy cierpienia. Tu istnieją dwie możliwości, możemy zastosować podejście alopatyczne, które polega na usunięciu uszkodzonego mechanizmu, albo poddaniu kuracji, która usunie dolegliwości. Tak się w praktyce dzieje najczęściej, ale droga do zdrowia nie polega na cierpliwym czekaniu aż przyjdzie choroba.

Najwyższy czas przyjąć nowe podejście do ochrony Twojego najwyższego dobra. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jakie współczesny człowiek może stosować dla zachowania zdrowia, jest przyjęcie i realizacja odpowiedniej opieki zdrowotnej.

Wellness, bo tak nazywa się realizacja zdrowego stylu życia, to filozofia, której celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia poprzez harmonię ciała, ducha i umysłu. To proaktywna postawa ochrony i podwyższania poziomu dobrostanu. W tym podejściu nikt nie czeka aż choroba zamanifestuje się dokuczliwymi objawami. Wellness to prawdziwa profilaktyka, a nie działania mające na celu wczesne wykrycie choroby. Ten nowoczesny sposób podejścia do zdrowia gwarantuje odpowiedni komfort życia przy przyjęciu odpowiedzialności za realizację postulatów tej filozofii. Bo zdrowie to nie jest tylko kwestia szczęścia czy dobrych genów, to codzienna dbałość o odpowiednią dietę, aktywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem i budowanie dobrych, wspierających relacji.

Więc jeśli w swojej wyobraźni widzisz siebie w przyszłości jako aktywną, dynamiczną i aktywną starszą Panią już dzisiaj musisz na ten obraz pracować.

Siedzenie w fotelu, z pilotem w dłoni, zajadanie chipsów czy ciasteczek i biadolenie jak ciężkie jest to życie, to raczej przepis na problemy z wypróżnianiem i sposób na opróżnianie twojego portfela:) Musisz liczyć się z tym, że taki styl życia doprowadzi i to w niedalekiej przyszłości do tego, że Twoje dobre samopoczucie będzie zależne od ilości  połkniętych pastylek i wydanych na nie pieniędzy.

Biorąc pod uwagę fakt, że te leki średnio statystycznie wydłużają życie człowieka, już dzisiaj musisz podjąć decyzję jaki komfort chcesz sobie w tym okresie zagwarantować. Chcesz żyć długo zmagając się z całą listą chorób przewlekłych, wydając ostatnie pieniądze na zapewnienie sobie smutnej i pełnej cierpienia starości, czy już dzisiaj chcesz zawalczyć o najwyższy komfort każdego nadchodzącego dnia. Nie wierzysz, że tak można, to rozejrzyj się w koło, a zobaczysz ile osób już zrozumiało, że to oni są najbardziej kompetentni w zapewnieniu sobie najlepszego z możliwych wariantów życia. A Ja na zakończenie jeszcze dodam, pamiętasz motto „nikt nie zatroszczy się o Ciebie lepiej niż Ty sama”!!! To w końcu zrób coś dla siebie.

Na początek zadeklaruj w komentarzu pod tym wpisem, co zrobisz już dzisiaj, żeby  Twoja dojrzała przyszłość  była uśmiechnięta?

Pozdrawiam serdecznie

Bożena Kubera-Oblińska- Twoja Mentorka Zdrowia

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz