Co za dużo to niezdrowo:-)

 

Wakacje to czas wyczekiwanych urlopów, wyjazdów i plażowania.

No, bo kto nie lubi powygrzewać się na słoneczku, wytopić troszkę tłuszczyku na plaży i przywieźć z wakacji, cudowną, urlopową opaleniznę. Większość czeka na ten leniwy wypoczynek z utęsknieniem, ale czy każdy z nas wie jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych?

Łapiemy pierwsze promienie słoneczne na balkonach, tarasach i w parkach,  a gdy przyjdzie czas kanikuły, niektórzy najchętniej zamieszkaliby na plaży. Niestety przedawkowanie kąpieli słonecznych może skutkować poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia.

Dlatego dzisiaj chcę Cię przekonać do rozsądnego dawkowania tej przyjemności. Niekorzystne działanie słońca spowodowane jest nie tylko przez promieniowanie UVA i UVB, ale jak dowodzą naukowcy, również przez światło widzialne. Różne długości tych fal mogą spowodować nie tylko uszkodzenie skóry. Światło ultrafioletowe szkodzi całemu organizmowi od naskórka po organy wewnętrzne.

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne grozi:

  • w najgorszym wypadku uszkodzeniem informacji genetycznej w DNA, zmianami nowotworowymi i przerzutami,
  • tworzeniem się reaktywnych form tlenu (wolnych rodników), które niszczą kolagen i elastynę,
  • nadmiernym starzeniem się skóry powodując, że jest obwisła i tworzą się zmarszczki.

Oczywiście nie możemy całkowicie zrezygnować z kąpieli słonecznych, bo mimo wielu zagrożeń słońce jest gwarantem naszego zdrowia i życia na Ziemi w ogóle. „Ostatnie badania dowodzą, że pod wpływem słońca w naszym organizmie tworzy się tlenek azotu, związek rozszerzający naczynia krwionośne i poprawiający przepływ krwi, co dobrze wpływa na nasze ciśnienie”.

Nasz zegar biologiczny podporządkowany jest również rytmowi dobowemu. Światło i cień mają wpływ na działanie szyszynki, która produkuje melatoninę. Hormon ten ma duży wpływ na wiele ważnych procesów i funkcji życiowych człowieka np. reguluje rytm snu i czuwania, wpływa na działanie układu rozrodczego, na nasz nastrój, zasoby energii i działanie innych hormonów.

Jednak najistotniejszym zadaniem słońca jest stymulowanie ludzkiego organizmu do wytwarzania witaminy D. Rola tej witaminy w ostatnich latach doceniana jest szczególnie przez gremia naukowe i medyczne, a lista korzyści jest coraz dłuższa, że wymienię tu:

  • zapobieganie nowotworom,
  • ochronę naszego DNA przed uszkodzeniami,
  • budowanie odporności,
  • ochronę przed fotostarzeniem skóry i rozpadu kolagenu,
  • lepszą absorpcje wapnia,
  • wydajniejsze działanie estrogenu, co wpływa na poprawę działania jajników i chroni przed rakiem.

I wiele, wiele innych.

Domyślam się, że zaprezentowana powyżej wiedza może spowodować pewne zamieszanie w dotychczasowych rozważaniach na temat skutków opalania. Na początku pisałam o szkodliwym działaniu słońca, a teraz chwalę jego dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Więc jak to jest z tym opalaniem? Każde z tych twierdzeń jest prawdziwe. Zbyt długie przebywanie na słońcu szkodzi, ale przed tymi skutkami można się zabezpieczyć. Co więcej natura obdarowała nas  naturalnymi środkami ochronnymi. Znajdziesz je w wielu dostępnych produktach i znanych wszystkim owocach i warzywach. Substancje te stosowane na różne sposoby mogą zapobiegać, zatrzymywać a nawet cofać skutki fotostarzenia, ale o tym ze względu na dużą objętość artykułu opowiem już w drugiej jego części.

Jeśli chcesz wiedzieć jaka to cudowna substancja chroni od zawsze wszelkie formy życia na Ziemi przed spaleniem, a dzisiaj Ciebie zabezpiecza przed fotostarzeniem i groźnymi chorobami  zapraszam do kolejnych odwiedzin  www.sosdlazdrowia.pl

 

Zapraszam serdecznie i pozdrawiam

Bożena Kubera-Oblińska- Twoja Mentorka Zdrowia.

 

Źródło:

1/ wiedza własnaJ

2/ Biomłodość, jak cofnąć zegar biologiczny. Roxy Dillon, Wydawnictwo Bukowy Las 2016

Zostaw komentarz